مشتریان زیادی درباره ی راه اندازی وب سایت فروشگاهی از وانیا مشاوره می گیرند و به طور عموم یک سوال را می پرسند. «به نظر شما برای راه اندازی شاپ چیکار کنیم؟!» به نظرم بهترین پاسخ به این عزیزان نشون دادن راهی هست که دیگران رفتن. در این مقاله میخواهیم به 11 وب سایت فروشگاهی که نکات آموزشی خوبی در وب سایت فروشگاهی -شون پیدا میشه، بپردازیم.

راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی بیشتر از اینکه نیازمند طراحی وب سایت بسیار قوی باشه و یک تیم فنی برنامه نویسی پشتش باشن باید تفکر فروش درست داشته باشه! حتی میتونم بهتون قول بدم اگر تفکر فروش درستی داشته باشید میتونید با یک تیم فنی بسیار قوی، ایده ی فروشتون رو استارت آپ کنید. حتی میتونید با استفاده از فروشگاه سازهای آنلاین هزینه ی زیادی برای راه اندازی نکنید و خودتون همه ی کارها رو بر عهده بگیرید، نرم افزارهایی مثل  Shopify و ....

حالا که با کلیت موضوع آشنا شدید وقتشه تا با این 11 فروشگاه اینترنتی آشنا بشید تا ازشون ایده بگیرید و کسب و کار خودتون رو شروع کنید.

 

01 - فروشگاه اینترنتی Bill Blass

فروشگاه اینترنتی

یک فروشگاه اینترنتی که بیشتر محصولاتش را لباس زنانه تشکیل می دهد. به محض ورود به سایت جدید ترین محصولات را با یک شیوه ی چیدمانی جذاب مواجه می شوید. هر محصول در قسمتی از صفحه قرار دارد که این چیدمان تا چندین سطر ادامه می یابد. با اینکه چیدمان محصولات این فروشگاه از هیچ قاعده و قانونی پیروی نمی کند - به قول مشتریان ایرانی دارای چارچوب نیست - اما بسیار منظم به نظر می رسد و شما احساس گیجی و خستگی نمی کنید. کافیست روی یکی محصول کلیک کنید تا به صورت AJAX وارد صفحه ی محصول شوید

ایده ی پیشنهادی : شما نیز بهتر است از تفکر قالبی و چیدمان چهارجوب دار خارج شوید! می توان یک آینه را شکست و هر تکه اش را به درستی در مکان مناسب قرارداد تا - به صورت مجزا - مفید باشد.

 

02 - فروشگاه اینترنتی Archive Book

فروشگاه اینترنتی کتاب

این فروشگاه اینترنتی هیچ جذابیت بصری برای کاربر ندارد. مانند روزنامه کیهان! اما از معتبرترین وب سایت های فروشگاهی به شمار می رود! ایده ی ظاهری این وب سایت مانند روزنامه های قدیم که چند ستونه بودند و از عکس های مونوکروم یا سیاه سفید استفاده می کردند، گرفته شده است. در هر سطر یک کتاب را معرفی کرده و سپس دکمه ی افزودن به کارت را به کاربر نمایش می دهد. شاید بپرسید چه چیز این وب سایت برای شما ممکن است ایده ساز شود!!!

ایده ی پیشنهادی : استفاده ی 100% از تمام فضای صفحه ی وب به صورتیکه حتی یک آیکن هم نباید استفاده شود و به جای همان یک آیکن می توان یک کلمه نوشت، کلمه یا جمله ای که شاید کاربر را به خریدار تبدیل کند. این وب سایت بر پایه ی محتوا بنا نهاده شده است. بهترین تفسیر از کتاب را می نویسند تا خریدار را راغب تر کنند.

 

03 - فروشگاه اینترنتی The Practical Man

فروشگاه اینترنتی لوازم ورزشی

ایده اصلی این وب سایت بر طبق موسسین آن بر این جمله شکل گرفته : UI عملی برای مرد اهل عمل!

لایه بندی های مشخص، چهارچوب های مشخص، متن های بولد شده، ... همه ی موارد برای فروش لباس های ورزشی مردانه مهیا است.

ایده پیشنهادی : استفاده ی درست از منو و مسیریابی بسیار آسان برای کاربر بسیار اهمیت دارد. لازم نیست هر محصول را در هزارتوی مجموعه و زیر مجموعه قرار بدید. مسیر مستقیم تتنها مسیریه که میتونه برای مشتری جذاب باشه.

 

04 - فروشگاه اینترنتی Press

فروشگاه اینترنتی کتاب

طراحی کاربر پسند و استفاده از عکس های با کیفیت و کم حجم باعث میشه تا این وب سایت به یک وب سایت خاص تبدیل شود. محصولات این وب سایت پس از عکس بسیار زیبای بالای صفحه یه صورت مرتب و در جدول های منظم چیده شده اند و سریع شما را با قیمت کتاب مواجه می کنند. چیزی که شاید برای کاربران ایرانی بسیار با ارزش باشد. وارد صفحه ی هر محصول شوید تا باور کنید یک کتاب می تواند چقدر ارزشمند باشد و یک فروشگاه چگونه می تواند سود خالص ماهیانه بالای 50هزار دلار داشته باشد!

ایده ی پیشنهادی : از محصولات خود چندین عکس با کیفیت بگیرید و کپی رایت خود را بسیار ظریف بر روی عکس ها بگذارید. بعضی از مواقع یک عکس از کلی خط نوشته و توضیح بسیار کاراتر خواهد بود. اگر شما برای محصول خود ارزش قائل نیستید پس مشتری چرا باید از شما خرید کند؟!

 

05 - فروشگاه اینترنتی A Book apart

فروشگاه اینترنتی کتاب

به نظر شما فرق این سایت با پیشنهاد قبلی چیست؟! هر دو در کار فروش کتاب های اینترنتی هستند و تقریباً صفحه ی اول یکسانی دارند. اما اگر بگویم این وب سایت از لحاظ اعتباری بسیار با ارزشتر از وب سایت های قبلیست شاید با دقت بیشتری ظرافت های این وب سایت را ببینید. یک وب سایت ممکن از از لحاظ ظاهری در دید اول شبیه همه ی سایت های دیگر باشد اما ...

ایده پیشنهادی : به طراح وب سایت خود بگویید ایده فروشتان باید توسط کدهای CSS مرتب و بسیار ظریفی که می نوسد بازدید کننده را جذب کند. اکشن های بسیار زیبا و ظریفی در این وب سایت به کار رفته است که در کمتر وب سایتی مشاهده می شود. مراحل خرید بسیار راحت تر و توضیحات بسیار واضح از هر محصول به اعتبار این وب سایت کمک کرده است. در صفحات داخلی محصولاتتان سعی کنید از جایگذاری درست واژگان و محتوا استفاده کنید . نیاز نیست تا کلی عکس و بنر برای یک محصول درست کنید . این وب سایت برای هر محصول خود تنها یک عکس استفاده کرده است اما محتوای درست را در جای درست قرار داده است.

 

06 - فروشگاه اینترنتی Ada Blackjack

فروشگاه اینترنتی صنعتی

این شما و این هم وب سایت کمپانی بسیار معروف ADA که در زمینه ی تولید محصولات چرمی در دنیا بسیار معروف است - یه چیزی در حد آدیداس برای پوشاک ورزشی - اگر یک کمپانی چرم ایرانی بخواهد یک وب سایت فروشگاهی راه اندازی کند آیا این قالب را می پسندد؟! طراحی قالب این وب سایت تقریباًَ سنتی است اما این طراحی بسیار جدید است!

ایده پیشنهادی :  استفاده از جزئیات یک محصول در قالب مفاهیم ساده و ادبیات روزمره می تواند کاربر را با محصول شما بهتر آشنا کند. لازم نیست از اساتید ادبیات برای نگارش محتوا استفاده کنید. همینکه ظاهر وبسایتتان به کاربر احساس راحتی دهد و متن های بسیار واضح برای توضیح محصول استفاده کنید کافیست تا کاربر به خریدار تبدیل شود.

 

07 - فروشگاه اینترنتی  Bellroy

فروشگاهی اینترنتی

در همان صفحه ی اصلی شما چند دقیقه ای مشغول به بازی کردن می شوید! صفحه ی اول وانیا نیز به همین منظور طراحی شده است. اسلایدری که هیچ چیز ندارد ولی باعث میشود -طبق آمار - کاربر 30درصد از زمان خود را در اسلایدر سپری کند. البته طراحی صفحه ی اصلی شرکت وانیا طی روزهای آینده عوض خواهد شد تا جذابیت های بیشتری داشته باشد.

ایده پیشنهادی : استفاده از المان های جذاب و کاربر پسند می تواند کاربر را به هزاران محصولی که به یکدیگری پیوند داخلی دارند راهنمایی کند. بسیار مهم است که شما در معرفی یک محصول چه محصولات دیگری را پیشنهاد می دهید و اینکه جایگذاری این محصولات پیشنهادی به چه نحوی است. در کنار این تفکر باید تفکر طراحی جذاب نیز وجود داشته باشد تا کاربر را مجبور به گردش در سایت کند.

 

08 -فروشگاه اینترنتی Good as Gold

فروشگاه اینترنی جواهرات

یک وب سایت فروشگاه جواهرات باید از طراحی بسیار جذاب برخوردار باشد اما ایده ی فروش چطور؟! تا حالا شده عضو خبرنامه ی یک وب سایت جواهر بشید و مثلاً 10 دلار تخفیف بگیرید؟!

ایده پیشنهادی : شاید پشتیبانی آنلاین برای یک فروشگاه جواهر کاری بیهوده باشد ولی این وب سایت پشتیبانی آنلاین دارد تا پاسخ کاربران را بدهد! شاید تخفیف برای جواهرات از طریق اینترنت عجیب باشد ولی پلن های بسیار متنوعی برای کاربران خود در نظر گرفته. پشتیبانی پاسخگو برای یک وب سایت بسیار مهم و ارزشمند است، از طرفی پلن های تخفیفی خوب باعث تشویق کاربران برای خرید های بیشتر می شود.

 

09 - فروشگاه اینترنتی Shwood

فروشگاه اینترنتی

تقریباً تمامی محصولات این فروشگاه دارای  ویدئو ی باشند. مدیران این فروشگاه تصمیم گرفتند تا از محصولات فیلم بگیرند و به صورت جذاب تر از خصوصات محصول برای کاربر خود توضیح دهند

ایده پیشنهادی :  از محصول خود یک توضیح بسیار مفصل در قالب ویدئو بگیرید و در فایل تصویری راحت تر کاربر را به مشتری تبدیل کنید. از مزیت های محصول به راحتی سخن بگویید. مشتری شما را می بیند و سپس محصول را . . .

 

10 - فروشگاه اینترنتی Font Shop

فروشگاه اینترنتی فونت

وقتی میخواهید یک ماشین بخرید دوست دارید قبل از اینکه پول را پرداخت کنید یکبار با آن ماشین دور بزنید! این وب سایت بر همین مبنا شکل گرفته است، میخواهید فونت بخرید اما نمیدانید که از فونت خوشتان میاید؟! اشکال نداره میتونید به صورت آنلاین امتحان کنید. حتی میتونید عضو بشید و به صورت آنلاین فونت طراحی و اقدام به فروش کنید. برای تست کردن فونت می تونید از این قسمت استفاده کنید , حتی میتونید چند تا فونت رو با هم مقایسه کنید

ایده پیشنهادی : مشتری حق انتخاب محصول رو داره. میتونید با شیوه ی مقایسه ی محصول و یا گارانتی بازگشت وجه و یا تعداد روز برای تست و ... به مشتری حق انتخاب بدید.

 

11  - فروشگاه اینترنتی دیجی کالا

تقریباً9 نفر از هر 10 مشتری که به شرکت های طراحی وب سایت زنگ میزنند و سفارش وب سایت فروشگاهی را می دهند به دنبال راه اندازی دیجی کالا هستند. اما به جرات می توانم بگویم هیچکدامشان موفق نیستند. یه جای اینکه خود ایده پردازی کنند ترجیح می دهند از ایده های موفق کپی/پیست کنند! چند نفر از دوستان و نزدیکان را می شناسید که حداقل یک بار به این فکر نیفتاده باشد که دیجی کالا راه اندازی کند؟! چند نفرشان موفق بودند؟ چند فروشگاه خیلی قبل تر از دیجی کالا راه اندازی شد و هیچ موفقیتی کسب نکرد؟! پیشنهاد می کنیم ایده ی خودتان را داشته باشید و از وب سایت های دیگر تجربه کسب کنید. کافیست شما 60درصد از ایده ی خودتان را پیاده سازی کنید . برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی لازم نیست همه چیز شبیه به یک وب سایت موفق باشد. کافیست ده وب سایت موفق را ببینیم و از هر کدام یک درصدی را با ایده ی اصلی خودمان ( و متناسب با ایده ی خودمان ) مخلوط کنیم تا معجون موفقیت را درست کنیم.

/پایان/

اگر دوست داشتید به اشتراگ بگزارید