اینترنت برای کسب و کارهایی که از آن برای توسعه­ی یک برند یا مارک تجاری استفاده می­کنند، بسیار اهمیت دارد، اما بسیاری از مشاغل در میان طیف گسترده­ای از صنایع، هنگامی که از اینترنت به عنوان وسیله­ای برای آسان کردن یک حضور دیجیتالی قوی صحبت می­شود، همچنان قدیمی فکر می­کنند.

اهمیت دیجیتال برندینگ یا برند سازی دیجیتال، در همه­ی زمان­ها به­قدری زیاد است که زندگی همه­ی ما بیشتر و بیشتر با کامپیوترها و جهان دیجیتال، در هم تنیده شده است. در این مقاله، درباره­ی دیجیتال برندینگ و اهمیت آن در بازاریابی مدرن[1]، بحث خواهیم کرد.

معنای واقعی دیجیتال برندینگ چیست؟ 

اصطلاح «دیجیتال برندینگ» ممکن است کمی گیج­کننده باشد. اجازه بدهید تا ببینیم ویکی پدیا چگونه آن را تعریف می­کند؟ 

دیجیتال برندینگ، تکنیک مدیریت برند است که از ترکیبی از برندسازی اینترنت[2] و بازاریابی دیجیتال[3] برای رشد یک برند در طیف وسیعی از مکان­های دیجیتال، از جمله روابط اینترنتی، برنامه­های مبتنی بر دستگاه یا محتوای رسانه­ای، استفاده می­کند. 

در حالی­که ممکن است این تعریف ساده، قابل فهم نباشد، به برخی از اجزای اصلی تشکیل­دهنده­ی این ایده­ی نسبتا جدید نیز ضربه می­زند. در ساده­ترین حالت،‌ دیجیتال برندینگ از منابع دیجیتال (وب­سایت، کانال­های اجتماعی، و غیره ...) برای ایجاد ارتباط و تاثیر بر مردم، استفاده می­کند. اعم از این­که مشتری، شرکای استراتژیک یا کارمند باشید،‌ دیجیتال برندینگ همه­ی احساس فراگیری است که از دیدن پروفایل دیجیتال یک کسب و کار به شما دست می­دهد. بیایید کمی بیشتر به جزییات آنچه در دیجیتال برندینگ اتفاق می­افتد،‌ بپردازیم.

 

چه چیزی استراتژی برند سازی دیجیتال را تشکیل می­دهد؟

دیجیتال برندینگ سنگ بنای بازاریابی مدرن را ساخته است، اما آنچه در واقع در آن وجود دارد، یک وب­سایت گیج­کننده از فعالیت­های دیجیتال است. در این­جا ما بعضی از مهم­ترین اجزای استراتژی بازاریابی دیجیتال را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد:

 

پایگاه اینترنتی[4]

اساس هر استراتژی دیجیتال، اعم از برندینگ، بازاریابی یا آنلاین بودن ساده، وب­سایت یک شرکت است. نیاز به توضیح درباره­ی اهمیت وب­سایت نیست. زیرا همه، بدون ارتباط به این­که در کدام حرفه مشغول به کار هستند، از اهمیت آن در تجارت ‌آگاهند. از آن­جا که پایگاه­های اینترنتی هدفشان اغلب اوقات جذب مخاطب با بیشترین تعداد ممکن برای شناخت کسب و کار شماست، نقش خطیری در دیجیتال برندینگ بازی می­کنند.

به همین دلیل ضروری است که یک وب­سایت، برند یک شرکت را توصیف کند. وب­سایت نه تنها باید خوب به نظر برسد، بلکه باید عملکرد خوبی داشته باشد و بهترین کارها را برای گرفتن آگهی­ها و کسب و کار جدید انجام دهد. یک وب­سایت موفق در بازدید کننده احساس خوبی ایجاد می­کند و به او کمک می­کند تا در مورد آن برند نظر دهد.

 

کانال­های رسانه­ای اجتماعی

بسیاری از کسب و کارها می­دانند که به رسانه­ی اجتماعی نیاز دارند، چه فیس بوک باشد و چه اینستاگرام، اما در برنامه­ریزی برای چگونگی استفاده از آن شکست می­خورند. این یک راه خارق­العاده برای برندسازی دیجیتال در مقابل مشتریان بالقوه خواهد بود، البته اگر از آن به­طور موثر استفاده شود. اما اگر به درستی انجام نشود، مقدار زیادی پول، وقت و منابع را به هدر می­دهد. در حالی­که صنایع مختلف اغلب کاربردهای متفاوتی برای رسانه­های اجتماعی خواهند داشت، در صورتی­ که کسب و کار شما در مسیر ایجاد کانال­های رسانه­ ای اجتماعی قرار دارد، مهم است که اطمینان حاصل کنید که این کانال­ها تصویر همان برند و اهداف وب­سایت شما را منعکس کند.

 

محتوا

کسب و کار باید همراه با بلاگ­نویسی[5] باشد. اگر شما تاکنون با یک شرکت بازاریابی دیجیتال کار کرده یا حتی صحبت کرده باشید، پس این شانس را دارید که اهمیت محتوا را در بازاریابی دیجیتال بدانید. اما مسیله اینجاست که بسیاری از کسب و کارها (مثل رسانه­ی اجتماعی)،‌ به سادگی محتوا تولید می­کنند. زیرا آن­ها فکر می­کنند که به جای داشتن برنامه­ریزی واقعی و راهبردهای مناسب، باید حتما این کار را انجام دهند.

این­که آیا نوشتن محتوا برای ترویج رسانه­ی اجتماعی باشد یا در تلاش برای به­دست آوردن بازدید کننده­ی بیشتر از طریق موتور جست و جوی گوگل، محتوای شما باید همیشه اهداف دیجیتال و برند کسب و کارتان را در نظر بگیرد.

پرداخت هزینه­ی تبلیغات دیجیتال

از بازاریابی مجدد و تبلیغات برای پرداخت به ازای هر کلیک در گوگل تا تبلیغات کاروسل در فیس بوک، شانس زیادی برای پرداخت پول پیش روی مشتریان شما وجود دارد. پرداخت هزینه­ی تبلیغات، عنصر اصلی دیگر برای برند سازی دیجیتال و فقط یکی از راه­های ضمانت شما در برابر مشتریان شماست. اگرچه این کار برای شما هزینه دارد، ولی یکی از سریع­ترین راه­ها برای رساندن برند و پیامتان به افرادی است که می­خواهید.

 

اهمیت برند سازی دیجیتال

برندسازی در عصر دیجیتال، ‌شاهکار آسانی نیست. کارآفرینی یک روند رو به رشد در جهان است و چه برند تجاری خود را برای آب­جو سازی و یا در املاک و مستغلات وارد کنید، ‌رقابت در سراسر صنعت، در هر دقیقه شدیدتر خواهد شد. به همین دلیل، توسعه­ی یک طرح برای به­دست آوردن مشتریان، هیچ زمانی مهم­تر از حالا نبوده است. این است که بسیاری از شرکت­ها را می­بینیم که به علت فقدان همبستگی بین فعالیت­های دیجیتالی مختلفشان، در ایجاد استراتژی برای برندسازی دیجیتال شکست می­خورند. آن­ها ممکن است به یک شرکت برای ساخت یک وب­سایت، پول پرداخت کرده باشند، آن­ها یک کارمند دارند که رسانه­های اجتماعی خود را در خانه اداره می­کند،‌ یک شخص ثالث، بهینه­سازی موتور جست و جو[6] را انجام می­دهد و یکی از پسرعموهای رییس، پرداخت به ازای هر کلیک یا PPC[7] را انجام می­دهد. در نهایت، اطلاعات بسیاری از دست رفته است و حتی اگر کسب و کاری تلاش کند همه­ی قسمت­ها برای یک هدف مشترک کار کنند، حفظ یک برند متمرکز و استراتژی بازاریابی اغلب دشوار است.

 

آژانس دیجیتال برندینگ وانیا

این آژانس که از نارضایتی از برندسازی دیجیتال و بازاریابی دیجیتال در سطح آژانس­های بزرگ متولد شده­اند، هدفمان توسعه، مدیریت و ارزیابی استراتژی­های برند دیجیتال برای مشتریان ما است. اگر می­خواهید در مورد روند دیجیتال برندینگ، فلسفه­ی ما، یا حسابرسی رایگان نحوه­ی عملکرد آنلاین کسب و کارتان بیشتر بدانید، همین الان با وانیا تماس بگیرید. 

 

[1] Modern marketing

[2] Internet branding 

[3] Digital branding

[4] Website

[5] Blogging

[6] SEO

[7] pay-per-click

اگر دوست داشتید به اشتراگ بگزارید